NAVIGACE
Prací prostředky – prášek nebo gel? Interiér Ostatní 

Prací prostředky – prášek nebo gel?

Zkusme se v nich trochu orientovat

K praní používáme:

  • prací prášky
  • gely
  • odstraňovače skvrn

Prací prostředky obsahují tenzidy, enzymy, sodu a další přídatné látky, např. parfémy. Tenzidy odstraňují mastnotu. Enzymy odstraňují biologické nečistoty. Soda je důležitá pro praní prádla v tvrdé vodě. V současné době se již nepoužívají k praní fosfáty, ale fosfonáty ve velmi malém množství, méně než 0.5%. Sice to jsou také sloučeniny fosforu, ale neničí životní prostředí jako fosfáty. Fosfonáty změkčují vodu a zabraňují ukládání nerozpustných zbytkových látek /vápenných sloučenin a kovů/ v prádle. Tato inkrustace snižuje pevnost látky a zvyšuje její opotřebení. Prací gely mají jiné složení, a proto poškození prádla inkrustací zde není.

Prací prostředky na bílé prádlo navíc obsahují bělidla a opticky zjasňující látky. Ty se uplatňují až při teplotách nad 60°C.

Prací prostředky na barevné prádlo naopak obsahují ustalovače barev. K barevnému prádlu jsou šetrnější.

praci-prostredky-prasek-nebo-gel-I

Zdroj: http://www.productswithstyle.com | Prací gel Persil

 

Prášek nebo gel?

Prací prášky jsou vhodnější pro silně znečištěné prádlo a nejlépe vypere ARIEL M-ZIM 5, DENK MIT (DM drogerie), PERSIL GOLD PLUS, TIED SUPER PLUS, PALMEX INTENSIVE, FORMIL AKTIV ( LIDL).

Prací gely jsou v současné době velmi oblíbené. Ve vodě se dobře rozpouštějí a na prádle nezanechávají žádné skvrny. Hodí se na praní mírně, či průměrně špinavého prádla. Nejlépe vypere PERSIL GOLD PLUS a ARIEL M-ZIM 5. Gely se dnes prodávají i v kapslích, které se vkládají přímo do bubnu pračky, kde se sami rozpustí. Jedna kapsle je přesně dávka pro jedno praní.

Odstraňovače skvrn bohužel nedokážou samy kvalitně skvrny odstranit. Proto je lepší prací prostředky kombinovat. Čerstvé skvrny namočte co nejdříve do studené vody a přidejte kvalitní prací prášek. Také je můžete potřít mýdlem a nechte prostředek působit alespoň dvacet minut.

Na mastné skvrny je vhodný prostředek na nádobí. Pozor, vlažná či teplá voda urychluje chemické procesy. Skvrna by se pak už nedala vyprat. Stala by se trvalou. Skvrny pak vypereme práškem podle charakteru prádla. Univerzální odstraňovače skvrn jsou docela drahé. Doporučit můžeme snad jen AS OXY/SCHLECKER.

Při dávkování všech pracích prostředků je důležité dodržovat doporučení výrobce. Dávky není třeba zvyšovat. Pračka se nesmí přeplňovat prádlem, protože jinak by prací prostředek nevypral prádlo dokonale.

Na čistě vyprané prádlo máme ještě další požadavky. Chceme, aby krásně vonělo. Občas potřebujeme prádlo zpevnit.

Pro vůni přidáváme do poslední máchací lázně avivážní prostředek, který prádlo nejen provoní, ale i zjemní a syntetické zbaví elektrostatického náboje. Prádlo se snadněji žehlí a nelepí se po oblečení na kůži.

Škrob, nejčastěji se používá bramborový, omezuje špinění látky a způsobuje její zpevnění, což oceníme u bavlněných háčkovaných deček, záclon a bavlněných utěrek.

Pár slov na závěr. I prací prostředky mají svou dobu účinnosti, nekupujte je zbytečně do zásoby.

 

Přečtěte si i další články na téma „PRAČKY“:

Jak vybrat automatickou pračku?

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE